Olimpos

Olympos antik şehri bu adini, 20 km uzaklıktaki 2365 m yüksekliğinde olan bugün Tahtalı adini taşıyan, eskiden Olympos diye bilinen bu dağdan almıştır. Tahtalı dağı Anadolu ve Yunanistan da, tanrıların yaşadığı dağ diye bilinen 20 dağdan birisidir. ( Tahtalı ve yamacında kurulmuş Beycik köyü hakkında daha fazla bilgi burada bulabilirsiniz http://www.beycik.de.) Tarihte bu şehir hakkında ilk defa MÖ. 2.y.y. bahsedilmektedir. Bayi bilgiler bu şehrin isminin Hadrianopolis olduğunu da anlatır. Bu Krallık devrinde Olympos şehrinde Hephaistos ana Tanrı olarak tanınıyordu.

Bu Şehir yıllar boyunca korsanların hedefi olmuş, zenginliklerini kaybetmişti. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun buraları işgal etmesiyle, tamamen terk edilmişti.

Bugün Şehir kalıntılarını , ortadan akan suyun iki tarafında görmek mümkündür.

Birçok evler ve yapıtlar, sarmaşık ağaçlarının ve bitkilerin hakimiyeti eltine geçmiş olup, sanki kendilerini fazla göstermek istemiyorlarmış gibi bir hava yaratıyorlar.

Ana mezarlık suyun güney yamaçlarında yer almaktadır. Mevcut, belirli bir sıraya uyularak yapılmış, mezarların çoğu tipik Likya mezarlarına benzememektedirler.

Bu Olympos diye adlandırılan bölgede Çıralı Köyü, Yanartaş ve Deliktaş yer almaktadır.

İletişim

Adres

Çıralı Mahallesi, Ulupınar Köyü
Çıralı, Kemer, Türkiye 07980

Email Adresi

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Telefon Numarası

+90 242 825 7009 

+90 532 662 6194

 

Hızlı İletişim

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.