Çıralı ''Saklı Cennet''

Çıralı kumsalı 4 km uzunluğunda olup genişliği 50-100 metre arasında değişmektedir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Çıralı Ulupınar köyünün bir mahallesi olup, Kemer ilçesine bağlıdır. Genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahip olan Çıralı sahili, kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı ile sınırlanır. Güney ucunda ise antik Olimpos kentinin içinden geçerek gelen dere denize ulaşır. Böylece, Çıralı kumsalı güneyi Olimpos deresi ile Olimpos ve Çıralı olarak ikiye ayrılabilir.
 
 
 

Bir anda doğa, deniz ve tarih...

Antalya- Kumluca karayolu (D400) arasında bulunan Çıralı, Antalya’dan 75 km. uzaklıkta olup, anayol D400 deki çıkıştan saptıktan sonra, virajı bol manzarası harika 7 km. lik yoldan sonra erişilir. Arabasız gelenler içinde ulaşım imkânları çok geniştir.

Antalya Otobüs garajından Kumluca, Finike, Kaş tarafına giden her vasıta ile Çıralı kavşağına kadar gelebilirsiniz. Yaz aylarında buradan gün boyunca köye dolmuşlar kalkar. Bununla kalmayıp birçok otelciler müşteri memnuniyeti kapsamında müşterilerine uygun fiyatla transfer servisi sunmaktadırlar.

 
 
 

Harika bir tatil Cenneti

Her yıl sahiline yuva yapıp yumurtalarını bırakan Caretta caretta'ların yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki türünü barındıran bir bölgedir. Doğal güzelliğinin haricinde yakınında bulunan Likya devrinin 6 büyük şehirlerinden biri olan

antik Olimpos kenti, mitolojide adı geçen Yanartaş (Olimpos Dağı'nın yanar taşı), portakal, limon, dut bahçeleri ve seralar bölgeyi doğa ve tarih meraklıları için oldukça cazip kılar. Kışın nüfusu 500 civarında olan ve yaygın bir şekilde ev pansiyonculuğu yapılan köyün ya-tak kapasitesi yaklaşık 1500 civarındadır. Otel ve pansiyonlar ailece işletilmekte olup ortalama 5-8 odaları vardır, müşterileri memnun etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ziyaretçiler burada kendilerine gösterilen samimiyetten ve sıcaklıktan huzur duyup, ailece unutulmaz bir tatil geçirirler. Otel ve pansiyonlar ziyaretçilerinin serbestliğini kısmamak icin oda ve kahvaltı olarak satılır ve arzu üzerine yörenin ve canınızın çektiği yemekler taze taze hormonsuz malzemelerden hazırlanıp, masanıza getirilir. Bunun yanı sıra sahil şeridin de yine yörenin yerlileri tarafından çalıştırılmakta olan, restoranlar, cafe ler ve gözlemeciler yer alır, sizlere çeşitli ve lezzetli yemekleri sunmaktan gurur duyarlar. Çıralı ayrıca yabancılar tarafından da çok sevilen ve tutulan bir tatil köyüdür. Tarihi Likya yürüyüş yolunun Çıralı üzerinden geçmesi, buraya bahar ve kış aylarında dünyanın her tarafından binlerce turisti çeker ev sahipliği yapar.

Dünyayı geride bırak.Gizli cennet Çıralıya gel.

Çıralının tarihi ve doğal zenginliği, yasal statüler geliştirilerek koruma altına alınmış durumda. Olimpos antik kentinin bulunduğu vadi ve onun denize açıldığı kumsal, Arkeolojik SİT alanı içinde. Kumsalın kuzeye doğru devam eden üç kilometrelik bölümü ve kıyı ise I. ve II. Derece doğal SİT alanı. Bugüne kadar turizmin getirdiği kirlenme ve yapılaşmadan payını almayan Çıralının özelliklerini koruyarak gelecek kuşaklara bırakılması hedefleniyor. Her yıl sahiline yuva yapan Caretta caretta'ların Olimpos kumsalında yuvalama açısında elverişliği azaltan çakıl yoğunluğu vardır. Çıralı kumsalında ise deniz çizgisinden hemen sonraki bir metre iri kumlu ve çakıllı bir banttan oluşursa da, daha sonra ince kumlu kumsal devam etmektedir. Üreme yoğunluğu da bu kumsaldadır. Çıralı kumsalı, tüm dünyada nesli tehlike altında bulunan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında yuvaladığı önemli kumsallar arasındadır. Kumsalın ardında, doğal bitki örtüsü makiler ve fıstık çamı ağaçlan yer alır. Çıralı, Olimpos Milli Parkına ismini veren Olimpos antik kentini kapsaması nedeniyle 1.derece doğal SİT alanı ve arkeolojik SİT alanıdır. Ancak, Olimpos Milli Parkının sınırları dışına çıkarılmıştır. Burada yer alan Yanartaş (Chimera) doğal gaz ateşi ile sürekli yanmakta ve ziyaretçiler için çekicilik taşımaktadır.
 

İletişim

Adres

Çıralı Mahallesi, Ulupınar Köyü
Çıralı, Kemer, Türkiye 07980

Email Adresi

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Telefon Numarası

+90 242 825 7009 

+90 532 662 6194

 

Hızlı İletişim

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.